Archive for April, 2008

ce ne povestesc studentii ADC

Monday, April 21st, 2008

Iulia a fost joi la ADDV si ne povesteste pe blogul ei despre aceasta intalnire.

S-a deschis, s-a deschis

Tuesday, April 8th, 2008

Ieri dupa amiaza (7 aprilie) s-a intamplat marea deschidere oficiala a scolii, in prezenta onorifica a profesorilor si a primei generatii de studenti ADC*RO.

A fost Serban care a propovaduit cu mult entuziasm si determinare misiunea primei scoli de creatie din Romania, Liviu care ne-a povestit cu nostalgie si convingere experienta Award School din Australia si care este parintele acestui proiect, Pila care a sperat sa gaseasca macar un pictor in sala, Sorin si Dorian care ne-au promis o scoala dura dar plina de substanta, Vali care ne-a povestit cate ceva despre cum s-a facut evaluarea aplicatiilor, Octav si Ema care ne-a amintit tuturor cat de norocosi suntem ca traim vremuri in care exista astfel de scoli si astfel de oameni sa ne invete.

A mai venit Stefan Iordache, reprezentant de seama al partenerului principal - UAPR - care ne-a vorbit despre noutatea si importanta acestui proiect pentru industria romaneasca de publicitate.

Ce am inteles cu totii: ca va fi greu, dar si foarte frumos, ca va trebui sa muncim foarte mult, dar ca va fi distractiv si foarte constructiv.

Deci, mult succes! ;)

Congresul National al Studentilor la Comunicare

Friday, April 4th, 2008

Prietenii nostri de la Prime anunta cu surle si trambite editia a V-a a Congresului National al Studentilor la Comunicare, care va avea loc in perioada 10-12 aprilie 2008 in Bucuresti. Tema de anul acesta este “De la Atitudine la Recunoastere Sociala” si organizatorii promit 3 zile pline de conferinte, studii de caz si workshop-uri (program aici). Conferintele se vor tine la Muzeul Taranului Roman (care este aici), iar workshopurile vor avea loc la Facultatea de Litere.

Nu exista conditii pentru a te inscrie: La CNSC poate participa oricine este interesat de PR, CSR, congrese, workshopuri sau oportunitati de a invata, fie ca e din Bucuresti sau nu, fie ca e la facultate la master sau liber profesionist…

Taxa de participare este de 15RON doar conferinte, fara workshop si de 25RON pentru conferinte si workshop. Taxa trebuie platita la unul din punctele de inscriere (Facultatea de Litere si SNSPA) pana pe 8 Aprilie!

Publicitate pentru extraterestri

Thursday, April 3rd, 2008

Doritos a demarat in Anglia un concurs inedit de ad-uri. Pe 12 iunie 2008, unul dintre ad-urile facute pentru Doritos de participantii la concurs va fi difuzat in spatiu de la o statie radar din Norway . Ad-ul va fi difuzat pentru 24 de ore intr-o serie de sisteme solare, dintre care unele au planete care teoretic ar putea sustine viata si care aparent ar putea reprezenta o potentiala piata pentru Doritos. :)

Mai multe detalii gasim in presa britanica: “Transmisia va fi invizibila pentru pamanteni si va fi directionata catre un sistem solar aflat la 42 de ani lumina distanta de pamant cu planete care graviteaza in jurul stelei “47 Ursae Majoris” (UMa).”

angajari la Gavrila

Thursday, April 3rd, 2008

Scoala de creatie ADC*RO isi deschide portile pe 7 aprilie

Wednesday, April 2nd, 2008

Luni - 7 aprilie - va fi prima zi de scoala pentru studentii ADC*RO, pe care ii asteptam cu mult entuziasm sa-si cunoasca tutorii care le vor sta alaturi timp de 12 saptamani si colegii impreuna cu care vor trece prin aceasta fascinanta experienta.

Intalnirea va fi gazduita de partenerul principal – Uniunea Agentiilor de Publicitate din Romania (UAPR) – la sediul lor din Calea Victoriei, unde se vor desfasura toate seminariile scolii de creatie pe parcursul celor 3 luni.

Va fi o masa rotunda la care ii asteptam si pe prietenii nostri din presa si care speram sa deschida un dialog intre studenti, profesori si media.

si ne-am facut si noi blog

Wednesday, April 2nd, 2008

Pentru ca scoala e gata sa inceapa si vrem sa va povestim ce se intampla, pentru ca avem multe lucruri interesante de spus si de scris si pentru ca stim ca sunteti nerabdatori sa ne impartasiti parerile voastre despre toate astea.