Archive for December, 2008

Cum va fi la Scoala anul viitor

Wednesday, December 10th, 2008

Altfel, pentru ca noua editie a Scolii ADC aduce schimbari. A doua editie va fi, inca de la inceput, diferita fata de prima.

Serban Alexandrescu vorbeste putin despre aceste schimbari: “cum suntem mai avizati acum vis a vis de asteptarile elevilor de la scoala, dar si vis a vis de asteptarile noastre de la elevi, sunt destul de convins ca a doua editie a Scolii ADC va fi mai “eficienta” decat prima. Oricat s-ar “contracta” cererea de “noi creativi”, e foarte important sa intre permanent sange nou in agentii. Sange in prealabil tratat impotriva imposturii si a falselor asteptari de la meserie. Vom modifica sensibil atat procesul de selectie a candidatilor cat si modul de desfasurare a practicii. Asta pentru ca am cam vazut ca putin ceri, putin primesti”.

In primul rand, structura testului de admitere va fi alta, la fel de amuzanta ca prima, insa mai tricky.

Si pentru ca Scoala isi propune sa creeze o noua generatie de creativi pentru piata de advertising, editia aceasta lupta va fi mai stransa pentru ca sunt numai 45 de locuri disponibile.

Tu crezi ca poti fi unul dintre cei 45?